wz
jesterka banner jesterka

Novinky
Projekty
Druzina
Akce
Postupy
Prameny
Galerie
Odkazy
Kontakt
Poslední aktualizace: 29.04.2014
Zpět

Zapiastky - pletení na formě


Pletení na formě je velmi stará technika, typická pro západní Slovany. V současnosti je známá již jen z moravsko – slovenského pohraničí, kde se s její pomocí vyrábějí široké nátepníky, rukavice, bačkory a nebo čepice. Většinou se však využívají již jen jako krojové doplňky. Zajímavé je, že v lidové tradici na formě tkali především muži.
modla
Forma na rukavice/punčochy
klatik
Forma na nátepníky
Forma na tkaní rukavic a bačkor se jinak nazývá „modla“, zatímco formě na nátepníky se někde říká „klátik“. Ve všech případech je forma dřevěná, tvarem i velikostí přizpůsobená budoucímu výrobku. Na obou koncích jsou ve stejném počtu pravidelně rozmístěné zářezy nebo kolíčky. Mezi ně se napíná osnova. Pletení lze také převést na plochu - na rám, opatřený opět nahoře a dole řadou zářezů či kolíčků. Tkají se na něm pruhy látky, například na kabely či rohože.
napinani napinani2 napinani3 napinani4

napinani Osnova je vytvořena z pevných lněných či konopných nití, natažených mezi horní a dolní řadou kolíčků či zářezů. Musí být dobře vypnutá, aby se výrobek během tkaní nestahoval.

Útek je tvořený silnější měkčí přízí, nejčastěji vlněnou.

Tká se spirálovitě nebo v řadách, vždy dvěma prameny najednou. Ty se pravidelně proplétají osnovou a mezi každou osnovní nití se vzájemně překříží. Křížit se mohou směrem dolů nebo nahoru.

tkani
Křížení pramenů směrem dolů
tkani
Křížení pramenů směrem nahoru
tkani Dva prameny spojené uzlíkem nebo jeden delší pramen přeložený napůl se podvleče pod první osnovní nití
tkani
tkani Překříží se nahoru nebo dolů (na obrázku křížení směrem dolů – doleva)
tkani Spodní (levý) pramen se po překřížení provlékne pod následující osnovní nití
tkani Následuje nové křížení obou pramenů…
tkani tkani tkani

Jednotlivé řady útku je potřeba srážet k již hotové pletenině, aby nevznikaly mezery. K tomuto účelu je vhodný hřeben s jemnými zuby, ale postačí i nehty.

tkani tkani tkani

Dva prameny stejné barvy vytkávají pouze jednobarevné podélné pruhy, útek je proti osnově umístěn mírně šikmo. Při použití dvou různě barevných pramenů a střídáním směru jejich křížení lze tvořit pestré geometrické vzory.

tkani Jednotlivé řady se zakončí uzlíkem. Po dokončení se práce obrátí a uzlíky zůstanou na rubu.

Jindy se mohou útky stříhat jen po krátkých kouscích (10 - 20 cm dlouhých) a při vplétání do osnovy se konce i začátky pramenů nechají volně viset. Po obrácení pak vznikne chlupatý a hřejivý vnitřek rukavice nebo punčochy.

tkani hotovo

Po dokončení pletení se osnovní nitě přestříhají a volné konce se protáhnou do hotové pleteniny. Druhou možností, kterou lze uplatnit při pletení nátepníků, je odstřihnout jen první očko a osnovu postupně do utažení protahovat celým nátepníkem.

Rukavice se pletou bez palce. Palec se vyrábí na zvláštní, zmenšené formě a posléze se k otvoru v připravené rukavici přišije. Bačkory se pletou na stejné formě jako rukavice a po dokončení je možné je vylepšit podšitím suknem, plstí či kůží. Otvor pro obutí nebo pro přišití palce se vytvoří tak, že se útkové prameny na potřebném místě obrátí a proplétají zpět, několik osnovních nití v místě otvoru zůstane nepropletených, nepoužitých.


Péťa
nahoru

Spřátelené skupiny
Curia Vítkov
Curia Vitkov